carmelin امنیت کمیسیون انتخابات رییس جمهور

carmelin: امنیت کمیسیون انتخابات رییس جمهور ستاد انتخابات انتخابات شورای شهر ستاد انتخابات کشور خبر

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد ، کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه

یک استاد اقتصاد گفت: زیاد کردن قیمت دلار، باعث شده است طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کم کردن پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال

اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد ، کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه

کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه/ اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد

عبارات مهم : ایران

یک استاد اقتصاد گفت: زیاد کردن قیمت دلار، باعث شده است طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کم کردن پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال 90 بودیم ولی با این اوضاع اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید 10 سال دیگر قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال 90 برسد.

دکتر وحید شقاقی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ارز یکی از مهمترین متغیرهای هر اقتصادی هست؛ این متغیر در حدی اهمیت دارد که می توان با ایجاد بحران ارزی یک کشور را به طور نامحسوس و حتی مخرب تر از جنگ نظامی نابود کرد.

جنگ ارزی از جنگ نظامی خطرناک تر است

اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد ، کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه

شقاقی با بیان اینکه جنگ ارزی به مراتب از جنگ نظامی خطرناک تر است افزود: در جنگ نظامی مردم حضور دشمن را می بینند ولی در جنگ ارزی دشمن به صورت چراغ خاموش و بدون اینکه مردم متوجه شوند می تواند یک کشور را ساقط و نظام اقتصادی را عوض کردن دهد؛ این عنوان اهمیت ارز در اقتصاد را نشان می دهد.

وی در خصوص وضعیتی که این روزها در متغیر ارزی کشور وجود دارد توضیح داد: کم کردن ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی چون دلار و یورو، هم نتیجه سیاست های بین المللی و فراملی است و هم از عوامل درونی ناشی می شود.

یک استاد اقتصاد گفت: زیاد کردن قیمت دلار، باعث شده است طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کم کردن پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه اقتصاد ما از گذشته در برابر این مساله ضربه پذیر و شکننده بوده است خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور عزیزمان ایران در سال 91 با یک جنگ ارزی شدید مواجه شد و بعد از فشار بر منابع ارزی، قیمت دلار از 1100 تومان به 3700 تومان زیاد کردن پیدا کرد.

شقاقی افزود: در نتیجه این اوضاع تورم به بالای 35 درصد رسید؛ قدرت خرید مردم به شدت کم کردن پیدا کرد و رشد اقتصادی کشور منفی 6.8 درصد شد؛ تبعات آن اوضاع هنوز هم ادامه دارد طوری که قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال 90 نرسیده و در روزهای اخیر حتی دوباره رو به کم کردن گذاشته است.

اوفک نقشه ارزی کشور عزیزمان ایران را تحت نظر دارد/60 درصد تجارت کشور عزیزمان ایران با 4 کشور است

وی خاطرنشان کرد: تجربه جنگ ارزی آن سال به ما نشان داد که کشور آمریکا از طریق دفتر کنترل دارایی های خارجی(اوفک) نقشه ارزی کشور عزیزمان ایران را آشنا و بر همان اساس به متغیر ارزی ما ضربه می زند.

اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد ، کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه متاسفانه نقشه ارزی کشور عزیزمان ایران بسیار ضعیف هست؛ تصریح کرد: آمریکا از طریق اوفک می دانست که صادرات پتروشیمی ما به چند کشور محدود می شود و ما در چند نقطه از دنیا بستانکار ارز می شویم؛ آنها حتی می دانستند که بین 50 تا 70 درصد از مصرف ارز ما در امارات به خصوص دبی خلاصه می شود.

وی فقدان تنوع در شرکای تجاری و اقتصادی خارجی را یکی دیگر از عوامل ضعف نقشه ارزی کشور بیان کرد و گفت: بین 50 تا 60 درصد واردات و صادرات ما فقط به چهار کشور محدود می شود؛ این عدم تنوع شکنندگی اقتصاد ما را اوج برده است.

یک استاد اقتصاد گفت: زیاد کردن قیمت دلار، باعث شده است طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کم کردن پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال

شقاقی یکی دیگر از عوامل ایجاد مسئله در متغیر ارز کشور را از ناحیه صادرکنندگان پتروشیمی دانست و گفت: صادرات پتروشمی در تامین ارز کشور نقش زیادی دارد ولی متاسفانه در سال های اخیر صادرکنندگان پتروشیمی ارز حاصل از فروش را به کشور وارد نکرده و در حساب های خارجی نگه داشتند.

سال 1407 قدرت خرید مردم مشابه قدرت خرید سال 1390 می شود

اقتصاد کشور عزیزمان ایران سکته زد ، کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم طی 8 ماه

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی ادامه داد: با وجود همه این تجربه ها و علم به ضعف نقشه ارزی کشور و تهدیدات ناشی از عدم تنوع در شرکای تجاری، کشور ما باز در سال 96 و 97 به وسیله همان عوامل محرک قبلی دچار چالش ارزی شد و امروز کار به جایی رسیده که دلار از 3500 تومان به 6800 تومان رسیده است.

وی افزود: این زیاد کردن قیمت دلار، باعث شده است طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کم کردن پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال 90 بودیم ولی با این اوضاع اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید 10 سال دیگر قدرت خرید مردم به اندازه قدرت خرید سال 90 برسد.

شقاقی این اوضاع را به سکته اقتصادی تعبیر کرد و گفت: در سکته اول که سال 91 رخ داد ارزش پول ملی 200 درصد کم کردن یافت و در سکته دوم که اخیراً رخ داده ارزش پول ملی 80 درصد افت کرد. این دو سکته دلایل مشابهی داشت ولی متاسفانه ما از تاریخ درس عبرت نمی گیریم.

شقاقی در بخش دیگری از صحبت های خود به اهمیت نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در اقتصاد کشورهای متفاوت اشاره کرد و با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل اوضاع امروز اقتصاد به همین شاخص مربوط می شود افزود: معمولا بعد از انقلاب این نسبت در کشور عزیزمان ایران بین 50 تا 60 درصد بود ولی اکنون به 110 درصد رسیده هست؛ این اوضاع مانند ابری باران زاست و باید در جایی ببارد و امروز در بازار سکه، ماشین و مسکن باریده است.

وی با بیان اینکه معمولا در اقتصاد جهانی نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی بین 60 تا 70 درصد است گفت: رسیدن این نسبت به 110 درصد جهت اقتصاد ما بد است چون به علت ضعف نظام مالی و بانکی نمی توانیم نقدینگی را به سمت تولید ببریم و همین باعث سرگردانی مخرب نقدینگی می شود.

نسبت نقدینگی به تولید در کشور عزیزمان ایران به مرز هشدار رسیده است

این استاد اقتصاد ادامه داد: امروز نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در کشور عزیزمان ایران به مرز هشدار رسیده است و طرف تقاضای ارز را جنبش می کند در حدی که می تواند هر بازاری را منفجر کند، بنابراین هر طور شده است باید این نقدینگی به سمت تولید برود و یا اینکه در حساب های سپرده بلند مدت با جریمه اوج جهت برداشت، منجمد شود تا دارنده نقدینگی در هر وقت ممکن جهت برداشت نقدینگی اراده نداشته باشد.

انتقاد از مدیریت نامناسب ارز در کشور از طرف متولی عرضه ارز

وی از عدم مدیریت ارز در کشور از طرف متولی عرضه ارز نیز انتقاد کرد و گفت: تراز گردشگری و تراز تجاری کالاهای غیرنفتی کشور عزیزمان ایران منفی هست؛ قاچاق کالا نیز حجم بسیاری از ارز کشور را خارج می کند؛ مثلاً سال گذشته تراز گردشگری ما منفی 10 میلیارد دلار برآورد شد یا اینکه میزان قاچاق کالا 15 میلیارد دلار اعلام شد؛ تراز تجاری کالاهای غیر نفتی نیز هفت میلیارد دلار بود.

30 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است است

شقاقی خاطرنشان کرد: این یعنی سال گذشته بیش از 30 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است هست؛ بخشی از اوضاع امروز کشور به همین علت است.

شقاقی با بیان اینکه امروز حفظ منابع ارزی جهت کشور عزیزمان ایران حیاتی است تصریح کرد: سال گذشته 2.5 میلیون ایرانی به ترکیه سفر کردند؛ اگر هر نفر به طور میانگین هزار دلار با خود از کشور خارج کرده باشد یعنی 2.5 میلیارد دلار ارز از دست رفته هست؛ ما نباید به این راحتی اجازه دهیم منابع ارزی از کشور خارج شود.

جلو نشت ارز را بگیریم

وی با بیان اینکه در این وقت سخت باید به تصمیمات سخت تن بدهیم و جلو نشت ارز را بگیریم تصریح کرد: امروز 50 درصد از واردات ما باید از بین بردن شود؛ سبک زندگی مصرفی مردم باید عوض کردن کند چون مجبوریم این عوض کردن را به وجود آوریم و فقط به واردات کالاهای بسیار مهم مبادرت کنیم.

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با تاکید بر مدیریت سختگیرانه ارزی در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: صادر کنندگان پتروشیمی نیز باید ارز حاصل از فروش محصولات را به کشور وارد کنند و از طرف دیگر با قاچاق هم برخورد جدی صورت گیرد.

وی با اشاره به بعد خارجی اقدمات مورد نیاز جهت اصلاح شرایط اخیر نیز گفت: نقشه ارزی کشور عزیزمان ایران باید عوض کردن کند و شرکای تجاری ما باید متنوع شوند؛ اینکه 70 درصد مصرف ارزی ما در امارات باشد ما را گرفتار خواهد کرد.

تورم ناشی از زیاد کردن قیمت دلار در راه است

شقاقی مجدداً به کم کردن 80 درصدی ارزش پول ملی بعد از زیاد کردن اخیر قیمت ارز اشاره و اعلام کرد: هر کاهشی در پول ملی تورم به دنبال دارد و تورم ناشی از این کم کردن 80 درصدی هنوز به اقتصاد کشور وارد نشده هست، بنابراین آینده نگری می شود تا آخر امسال تورم به بالای 30 درصد برسد از همین رو باید تدابیر مورد نیاز جهت این عنوان نیز اتخاذ شود.

وی در ادامه و در پاسخ به اینکه آیا خروج آمریکا از برجام و بازگشت سه ماهه و شش ماهه تحریم ها می تواند به بحرانی تر شدن شرایط اخیر دامن بزند یا خیر تصریح کرد: جهت این عنوان می توان چند سناریو عنوان کرد؛ یکی اینکه اروپا در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کرده و در برابر کشور عزیزمان ایران انعطاف نشان دهد و بانک های دولتی سرمایه گذار و شرکت های با ماهیت دولتی اروپایی با کشور عزیزمان ایران همکاری کنند و همچنین نفت کشور عزیزمان ایران را بخرد.

شقاقی افزود: روند موجود موید سناریو اول نیست چون اتحادیه اروپا امروز در موضع ضعف قرار دارد؛ از طرف دیگر تجارت بالایی بین اروپا و آمریکا برقرار هست؛ اروپا هر سال 440 میلیارد دلار صادرات به آمریکا و 270 میلیارد دلار واردات از این کشور دارد این یعنی تراز تجاری اروپا با آمریکا مثبت 170 میلیارد دلار است و قطعاً تمایلی به از دست دادن این امتیاز را ندارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر شرکت های اروپایی هم تحت سیطره دولت های اروپایی نیستند و زیر بار تحریم آمریکا نمی روند، بنابراین سناریو فوق خیلی محتمل نیست.

شقاقی، دومین سناریو را به همکاری روسیه و چین بیان کرد و گفت: همکاری این دو کشور به خصوص چین جهت برطرف چالش های ارزی و صادراتی و وارداتی ناشی از بازگشت تحریم ها اهمیت زیادی دارد، بحثی که در این سناریو نیز مطرح است کم لطفی کشور عزیزمان ایران به چین بعد از برجام و میل به شدید به سمت اروپاست و پرسش اینجاست که آیا چین این همکاری را با کشور عزیزمان ایران انجام می دهد یا خیر.

ایران ونزوئلا نمی شود

وی با اشاره به زیاد کردن فشارهای نفتی و غیرنفتی، بیمه ای و بانکی آمریکا بر کشور عزیزمان ایران به کمک سه ضلع اسرائیل، امارات و عربستان در آینده نزدیک خاطرنشان کرد: سناریو سوم جهت مقابله با این شرایط به همان مباحث مطرح شده است در خصوص اصلاح نقشه ارزی، تنوع بخشیدن به شرکای تجاری، مبارزه جدی با قاچاق کالا، جلوگیری از خروج ارز به وسیله واردات غیرضروری، گردشگری و … و همچین بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به کشور توجه دارد.

شقاقیدر پاسخ به اینکه در صورت شکست در همه این سناریوها و عدم تحقق هیچکدام از آنها، آیا ممکن است اقتصاد کشور عزیزمان ایران به سمت ونزوئلایی شدن پیش برود یا خیر گفت: کشور عزیزمان ایران به علت برخورداری از زیرساخت های بهتر در حوزه کشاورزی، بهداشت و درمان و … و همچنین ظرفیت های بالاتر، ونزوئلایی نمی شود ولی قطعا فشارهایی را مجبور خواهد شد و ممکن است حتی تورم 50 درصدی نیز به اقتصاد کشور تحمیل شود.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | اقتصاد | ایرانی | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz